Minu teekond glükoosimonitoriga: kuidas veresuhkru jälgimine muutis mu elu.
Tere! Mina olen Ulrika, tänaseks päevaks värske 49-aastane tavaline inimene, kes armastab trenni teha ja toitub enamasti tervislikult, kuid lubab endale vahel ka väikeseid patte. Kui mulle pakuti võimalust kasutada glükoosimonitorit, tundus see põneva väljakutsena. Soovisin näha, kuidas minu veresuhkur päevast päeva käitub. Alustasin monitori kasutamist 24. veebruaril ja lõpetasin 27. märtsil.
Esimesed sammud glükoosimonitoriga
Olles viimased viis aastat elanud tervislikumat ja sportlikumat eluviisi, olin kindel, et minu veresuhkur on korras, sest järgin igapäevaselt toitumiskava. Panin kuu jooksul kirja oma söögikorrad ja jälgisin, kuidas veresuhkur reageerib.
Toitumise mõju veresuhkrule
Esimesel nädalal lubasin endale erinevaid toite, sealhulgas magusat, kuigi see pole minu igapäevane harjumus. Üllatuseks ei tõstnud šokolaad veresuhkrut kuigi palju: enne söömist oli tase 5,3 mmol/L ja pärast söömist 7 mmol/L. Samuti märkasin, et hommikusöök, näiteks lõhe võileib, tõstis veresuhkru 3,9 mmol/L-lt 6,4 mmol/L-ni, kuid mõne tunni pärast langes see taas väga madalale. Vahepalana söödud kodujuust kakaoga aitas taseme normi viia.
Füüsilise aktiivsuse mõju
Katsetasin ka füüsilise aktiivsuse mõju veresuhkrule: kui sõin ja läksin 30 minutit hiljem kõndima, langes veresuhkur liiga madalale. Kui aga kõndisin hommikul tühja kõhuga, tõusis see 6,3 mmol/L-ni. Jõusaalis treenides oli veresuhkur sageli liiga madal, eriti kui viimasest söögikorrast oli möödunud pikem aeg, langedes isegi 3,3 mmol/L-ni. See näitab, et füüsiline koormus mõjutab veresuhkrutaset märkimisväärselt.
Toidud, mis mõjutasid veresuhkrut
Märkasin, et teatud toidud tõstsid veresuhkru väga kõrgele, mistõttu jätsin need oma menüüst välja. Nende hulka kuulusid kõrge kalorsuse, süsivesiku- või rasvasisaldusega toidud: riis, teraleib, riisigalett, näkileib, kuivatatud puuviljad, kaerahelbepuder, pannkoogid, sai, ciabatta, banaan, õun, krõbekana, wrap, friikartulid ja hernesupp. Pärast nende toitude väljajätmist püsis veresuhkur stabiilsem.

Enesetunde muutused ja kaalulangus
Kui veresuhkur läks väga madalaks või väga kõrgeks, ei täheldanud ma alati enesetundes muutusi. Vahel harva, kui see langes liiga madalale, tundsin pearinglust, mis möödus pärast pähklite söömist. Glükoosimonitor aitas kaasa ka kaalulangusele: pärast teatud toitude väljajätmist püsis kõht kauem täis ja tarbisin päeva jooksul vähem kaloreid. Energiatase oli samuti stabiilsem — varasemad väsimushood päeva jooksul kadusid ning tundsin end energilisemana ja tegusamana.
Jätkuv teekond
Kuna kõiki toite ja toiduaineid ei jõudnud selle kuuga testida, jätkub minu teekond glükoosimonitoriga. Usun, et veresuhkur mängib meie elus suurt rolli ning glükoosimonitori abil on võimalik välja selgitada, millised toidud sobivad just sinu kehale kõige paremini.
Kokkuvõte
Glükoosimonitori kasutamine andis mulle väärtuslikke teadmisi minu keha reaktsioonidest erinevatele toitudele ja tegevustele. See kogemus aitas mul teha teadlikumaid valikuid toitumises ja treeningutes, parandades minu üldist tervist ja heaolu.
Kui ka sinul tekkis huvi, külasta meie e-poodi: https://xn--glkoosimonitor-hsb.ee/pood/